Labels

3.3.13

EU štítky na pneumatikách

Nadává se na ně, protože nadáváme na vše, co je z EU. Chválíme je, protože nám to média doporučují je chválit.
Ale doopravdy - mají štítky pro uživatele nějaký přínos? Rozhodně mají. Jako věcná a věčná připomínka se štítkům vytýká omezení na 3 parametry z mnoha jiných. Ale právě o zjednodušení jde. Běžný uživatel nemá čas ani chuť sledovat výsledky jednotlivých testů, které jsou navíc mezi sebou těžko porovnatelné a jednoduché, názorné a jednotné značení těchto výkonových parametrů pneumatiky uznadní jejich výběr.
Energetický štítek má upozornit na zásadní nedostatky v klíčových vlastnostech. Pokud pneumatika zvládá přilnavost na mokru, bude ji zvládat i na suchu. Přesněji na suchu to umí skoro každá pneumatika, ale za mokra jde do tuhého.
Stejně tak spotřeba, což je vlastně valivý odpor. Zde je evidentní ekologický tlak EU. Tlačí výrobce pneumatik věnovat se posouvání technologií kupředu. Dnes je velmi těžké zajistit dobrou přilnavost na mokru a zárověň nízký valivý odpor.
Jsem řidič s mnoha zkušenostmi na silnicích a od svých letních pneumati očekávám mnohem více přilnavost, než spořivost. Proto energetický štítek mých pneumatik vypadá takto:
Výborná přilnavost, ale "mizerný" valivý odpor. Ano, tahle pneumatika nevydrží 40.000 km, ale na mokru i suchu se na ni můžete spolehnout, jako na žádnou jinou.
Kdybyste se o značení chtěli dozvědět něco více, dobrý článek má zpracovaný web e-pneumatiky.cz:
EU značení pneumatik dle evropské unie - energetické štítkování

No comments:

Post a Comment